Jak ograniczyć zużycie papieru w druku?

Cały świat zmaga się z kryzysem klimatycznym, globalne ocieplenie stało się faktem, wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za obecny stan naszej planety i postarać się, żeby następne pokolenia nie musiały się martwić o zasoby Ziemi. Korzystając na co dzień z drukarek, również możemy dołożyć swoją małą cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego.

Za nim przejdziemy do konkretnych porad jak ograniczyć zużycie papieru, przedstawimy garść informacji dotyczących produkcji papieru wykorzystywanego w naszych drukarkach.

 

W Polsce zużycie papieru na jedną osobę wynosi aż 154kg.

 

Żeby kartka znalazła się w drukarce, drzewo musi rosnąć minimum 8 lat. Do wyprodukowania tony papieru trzeba wyciąć aż 17 dużych drzew. Skala wycinki lasów na świecie doszła już do niebotycznej skali. Średnio co minutę na świecie wycina się jeden hektar lasów. W Polsce drukuje się średnio 1,5 miliarda faktur papierowych rocznie. Oznacza to wycinkę 255 tysięcy drzew, zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz ok. 6,6 miliardów litrów wody.

 

Oszczędzanie papieru w druku nie jest trudne.  

 

Przy zakupie nowej drukarki zwróćmy uwagę czy posiada ona opcje druku dwustronnego. Wiele dokumentów może być zadrukowanych z dwóch stron. Jest to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale będziemy mieli wpływ na ograniczenie wycinania lasów w Polsce. Drugim rozwiązaniem jest korzystanie z papieru, który został pozyskany z recyklingu. Jego produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska, zużywa się mniej wody i energii elektrycznej. W ten sposób zmniejsza się ślad węglowy, odpowiedzialny za emisję CO2 do atmosfery. Zawsze możemy też zmienić rozmiar czcionki w naszych dokumentów, to przy dużej ilości wydruków w dużym stopniu ograniczy zużycie papieru.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Shopping Cart