Bony dla nauczycieli na zakup laptopa

bony dlanauczycieli na zakup laptopa

Na czym polega program i kto skorzysta z benefitów?

Na początku sierpnia w życie weszła nowa ustawa, dzięki której nauczyciele będą mogli otrzymać bon na zakup laptopa. Kwota dofinansowania wynosi 2500 zł. Czy w programie można zakupić droższy lub tańszy laptop? Jakie są warunki skorzystania z programu? Jak złożyć wniosek? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.

Jak zdobyć dofinansowanie na laptopa dla nauczyciela?

 1. Złóż wniosek o bon.
 2. Napisz oświadczenie o niekorzystaniu z innych programów wsparcia.
 3. Odbierz list z informacją o przyznaniu bonu dla nauczyciela.

W ostatnich latach rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych stał się kluczowym elementem edukacji. Szkoły i placówki oświatowe są coraz bardziej zaangażowane w wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, takich jak tablety czy komputery, do prowadzenia lekcji oraz wspierania procesu uczenia się uczniów. Jednakże nauczyciele często mają trudności w dostępie do tych narzędzi ze względu na ich wysoką cenę. Dlatego wprowadzenie bonu dla nauczycieli na zakup laptopa stanowi krok w kierunku poprawy warunków pracy kadry pedagogicznej.

Dostępność technologii jako element nowoczesnej edukacji

Obecnie wiele szkół stawia na rozwijanie umiejętności cyfrowych swoich uczniów. Przez korzystanie z laptopów czy innych urządzeń elektronicznych, uczniowie mają możliwość nauki w interaktywny i interesujący sposób, co przekłada się na efektywność procesu edukacji. Wprowadzenie bonu dla nauczycieli na zakup laptopa umożliwi im korzystanie z tych samych technologii, co ich uczniowie. Dzięki temu będą mogli efektywniej przygotowywać lekcje, korzystać z dostępnych zasobów edukacyjnych oraz monitorować postępy swoich podopiecznych.

Motywacja nauczycieli do rozwoju zawodowego

Bon dla nauczycieli na zakup laptopa nie tylko poprawia warunki pracy, ale również stanowi bodziec do rozwoju zawodowego i podnoszenia kompetencji. Nauczyciele, którzy będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi, będą bardziej skłonni do eksplorowania możliwości, jakie one oferują. Można przypuszczać, że takie wsparcie technologiczne przełoży się na jakość przekazywanej wiedzy oraz stworzenie innowacyjnych metod nauczania.

Zostały wyznaczone terminy na złożenie wniosku w celu otrzymania bonu. Nauczyciele mają na to 30 dni licząc od dnia:

         1). 10 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych (grupa 1);

         2). 11 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych (grupa 2);

         3). 12 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (grupa 3);

         4). 13 października 2023 r. – dla innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowanych do klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych lub klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (grupa 4).

Najczęściej zadawane pytania:

Kto jest uprawniony do otrzymania bonu?

Dofinansowanie jest przeznaczone dla nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych. Są to osoby pracujące na dzień 30 września 2023 roku.

Kiedy bon może być wykorzystany?

W pierwszej kolejności, bony zostaną przyznane nauczycielom uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej w nowym roku szkolnym 2023/24, ponieważ to właśnie ci uczniowie otrzymają darmowe laptopy zgodnie z ustawą. Kolejne grupy nauczycieli, które skorzystają z bonu, nie zostały jeszcze określone. Decyzja będzie opierać się na różnych kryteriach, takich jak typ szkoły, wykładany przedmiot oraz sytuacja społeczno-gospodarcza.

Jakie są ograniczenia w skorzystaniu z bonu?

Nauczyciele pozostający w stanie nieczynnym, na świadczeniu rehabilitacyjnym, zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych, na urlopie bezpłatnym (o okresie krótszym niż 14 dni) lub urlopowani nie są uprawnieni do otrzymania bonu. Również nauczyciele, którzy wcześniej otrzymali laptop lub dofinansowanie na jego zakup z innych programów finansowanych ze środków publicznych, muszą najpierw zwrócić zakupiony sprzęt.

Jakie są wymagania techniczne dla zakupionego sprzętu?

Laptop powinien spełniać następujące wymagania techniczne:

 • wydajność w teście CrossMark – co najmniej 1200 punktów,
 • pamięć RAM lub zunifikowana – co najmniej 8GB,
 • pamięć masowa (dysk SSD) – co najmniej 256GB,
 • złącza komunikacyjne – co najmniej 2 (w tym złącze umożliwiające podłączenie wideo),
 • klawiatura w układzie QWERTY,
 • zasilacz sieciowy przystosowany do polskiego systemu energetycznego,
 • bateria,
 • czas pracy laptopa przy zasilaniu bateryjnym i średnim obciążeniu powinien wynosić co najmniej 360 minut,
 • WiFi – co najmniej wersja 5,
 • Bluetooth – co najmniej wersja 5,
 • kolorowy wyświetlacz o przekątnej co najmniej 13 cali i rozdzielczości – co najmniej FHD z wbudowany mikrofonem oraz kamerą,
 • wbudowane głośniki stereo,
 • waga laptopa wraz z baterią nie powinna przekraczać 2,5 kg,
 • wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa dostępu do danych.

Laptop przeglądarkowy powinien spełniać następujące wymagania techniczne:

 • wydajność w teście WebXPRT – co najmniej 150 punktów lub w teście CrXPRT 2 – co najmniej 110 punktów,
 • pamięć RAM lub zunifikowana – co najmniej 8GB,
 • pamięć masowa (dysk SSD) – co najmniej 64GB,
 • przestrzeń wirtualna – co najmniej 256GB, dostępna przez cały okres użytkowania i w cenie urządzenia,
 • złącza komunikacyjne – co najmniej 2 (w tym złącze umożliwiające podłączenie wideo);
 • klawiatura w układzie QWERTY,
 • zasilacz sieciowy przystosowany do polskiego systemu energetycznego,
 • bateria,
 • czas pracy laptopa przeglądarkowego przy zasilaniu bateryjnym i średnim obciążeniu powinien wynosić co najmniej 360 minut,
 • WiFi – co najmniej wersja 5,
 • Bluetooth – co najmniej wersja 5,
 • kolorowy wyświetlacz o przekątnej co najmniej 13 cali i rozdzielczości – co najmniej FHD z wbudowany mikrofonem oraz kamerą,
 • wbudowane głośniki stereo,
 • waga laptopa przeglądarkowego wraz z baterią nie powinna przekraczać 2 kg,
 • wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa dostępu do danych.

Gdzie można zrealizować bon?

Bon można wykorzystać tylko u sprzedawcy zarejestrowanego na liście opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Można go wykorzystać zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym, pod warunkiem, że punkt sprzedaży jest dostępny w systemie teleinformatycznym weryfikującym bony.

Jak można wykorzystać bon?

Bon można wykorzystać tylko do jednorazowej płatności, zakupy ratalne nie są możliwe. Jeśli wartość zakupu jest niższa niż wartość bonu, niewykorzystana kwota przepada. Bon nie podlega wymianie na gotówkę.

Ważność bonów na zakup komputera

Bony zachowują ważność do 31 grudnia 2025 roku. Bony i laptopy przekazane uczniom oraz zakupione przez nauczycieli nie podlegają egzekucji komorniczej ani opodatkowaniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Shopping Cart