Pierwszą podstawową różnicą, jest technologia druku obu urządzeń. W drukarce atramentowej wykorzystywany jest tusz, a w laserowej do druku wykorzystuje się toner. Tusz występuje w płynnej postaci i znajduję się on w kartridżu. Znajdujące się w drukarce dysze wystrzeliwują miliony mikroskopijnych kropel z tuszem, ten wsiąka w papier i tak w telegraficznym skrócie powstaje wydruk w drukarce atramentowej.
W sprzęcie laserowym za druk odpowiada toner, który jest sproszkowanym odpowiednikiem tuszu. Toner w drukarce laserowej składa się z obudowy, wałka magnetycznego, bębna i proszku. W jego skład wchodzą żywice termoplastyczne, pigmenty oraz bardzo małe cząsteczki żelaza. Całość w swojej konsystencji przypomina talk. W trakcie drukowania laserowego niewielka ilość plastiku topnieje, dzięki czemu cząsteczki przylegają do powierzchni kartki, tworząc dokumenty czy wykresy.
Przed zakupem drukarki musimy wiedzieć, jak często będziemy drukować?
Co będzie drukowane — dokumenty tekstowe czy zdjęcia? Czy potrzebujemy do druku koloru?
Atramentówki sprawdzą się tam, gdzie drukuje się regularnie, a kolor jest niezbędny. Drukarki atramentowe zapewniają dużą paletę kolorów i gwarantują bardzo dobre nasycenie barw. Drukowanie atramentowe ma dużo zalet, ale należy pamiętać, aby atrament nie wysechł. W przypadku wyschnięcia atramentu drukarka nie ulega awarii, należy wtedy wyjąć głowice i wyczyścić pojemniki. Atramentówka sprawdza się przy sporadycznym drukowaniu dokumentów oraz częstych wydrukach kolorowych, np. zdjęć. Pamiętajmy, że o jakości zdjęć nie decyduje tylko urządzenie, a również jakość papieru wykorzystywanego w drukarce. Najczęściej drukarki atramentowe posiadają kompaktowy rozmiar. Idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń biurowych lub mieszkań. Można je postawić na półce czy biurku.
Polecane produkty:
- Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 3762 AiO 3762 T8X23B
- Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma TR4650
- HP Smart Tank 515 Termiczny druk atramentowy A4 4800 x 1200 DPI 11 stron/min Wi-Fi
Zalety i wady drukarek atramentowych
ZALETY:
- niska cena eksploatacji urządzenia
- bardzo dobra jakość wydruku,
- druku w kolorze,
- chicha praca,
- niskie zużycie energii,
- nieduże rozmiary drukarek
- Szybkie uruchamianie sprzętu
WADY:
- Słabsza wydajność tuszu,
- Wolniejszy wydruk
- Czas wysychania tuszu po druku
- Wysychanie tuszu przy
- Możliwość wyschnięcia tuszu przy nieregularnym użytkowaniu drukarki
Z reguły drukarki laserowe wysokiej jakości są droższe od urządzeń atramentowych. Należy to uwzględnić przed dokonaniem wyboru naszego sprzętu. Drukarka laserowa umożliwia szybszy wydruk niż drukarka atramentowa, w ciągu jednej minuty potrafi wydrukować kilkadziesiąt stron. Tonery do drukarek laserowych są o wiele wydajniejsze od tuszu. Oznacza to, że rzadziej będziemy wymieniać nasz wkład drukujący niż w przypadku drukarki atramentowej. Kolejną pozytywną cechą laserówek jest czystość wydruku. Toner nie musi schnąć na papierze, nie wpływa na pofałdowanie papieru. W momencie zakończenia pracy urządzenia, mamy gotowy wydruk np. do podpisu lub wpięcia do segregatora.
Drukarki laserowe łatwiej utrzymać w czystości i charakteryzują się dłuższą żywotnością. Nie musimy pamiętać o ich częstym uruchamianiu, tonery nie wysychają, a nasz sprzęt jest zawsze gotowy do pracy. Drukarki laserowe to bardzo wytrzymały sprzęt, rzadko się psują i trafiają do serwisu. Podsumowując jeśli szukamy sprzętu, który ma być wydajny, szybki i ekonomiczny, nie zależy nam na kolorze to drukarka laserowa jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Polecane produkty:
- Drukarka HP Color Laser 150nw 4ZB95A
- Drukarka HP LaserJet Pro 4002dne 2Z605E
- Drukarka HP LaserJet M110we 7MD66E
- Drukarka laserowa HP LaserJetPro M404dw W1A56A
Zalety i wady drukarek laserowych
ZALETY:
- wydajność tonera,
- niski koszt eksploatacji przy częstym drukowaniu
- szybkość druku
- niezawodność drukarek
WADY:
- wyższa cena
- większy rozmiar urządzenia
- gorsza jakość druku kolorowego